DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Vánoční ozdoby

týd
8
8
dny
8
8
hod
8
8
min
8
8
sec
8
8

Tradice vánočních ozdob

Stromeček lidé zdobili jednoduše - červenými jablíčky, medovým pečivem, ořechy či pozlacenými ořechovými skořápkami, perníčky, cukrovím, sušenými švestkami a podobně. Hojně využívali i jim dostupný materiál - slámu, šišky, papír, hobliny, trnkové větévky. Postupně přidávali barevné papírové řetězy slepované kváskem, obrázky s namalovanými vánočními motivy. Teprve 20. století přineslo skleněné, perníkové a čokoládové ozdoby.
 

image


Vyloženě papírové ozdoby používaly jen v Podkrkonoší. Sněhové figurální cukroví se pro změnu peklo jen v Praze v cukrářské dílně Josefa Reimanna na Linhartském plácku. Díky námětu papírových ozdob vznikly u nás první skleněné koule koncem šedesátých let minulého století v podkrkonošských sklárnách. Na Valašsku se např. počátky výroby vánočních ozdob datují po roce 1921, kdy zde vznikaly malé firmy, zabývající se výrobou dřevěných ozdob. S postupem času přešly na užívání skla.

O tom, že i výroba vánočních ozdob se může stát doslova uměleckou záležitostí, může svědčit např. objednávka obchodního zástupce pro americký trh u karlovarského Moseru na dodávku ojedinělé kolekce několika set kusů vánočních ozdob. Jednalo se o závěsné andílky a zvonečky z bílého křišťálu v různých velikostech, dozdobených pískováním v dílně sušické firmy Glass Galery. Z této exkluzivní kolekce si vybrala i dcera Elvise Presleyho sérii zvonků, určených k zavěšení do okna.

 

Druhy ozdob

Odvěká lidská touha věci zdokonalovat nutí člověka vytvářet nové, zajímavější a stále dokonalejší předměty. Snaha po originalitě se nevyhnula ani vánočním ozdobám.

Bramborové ozdoby

Počátkem 20.století si na Přeloučsku děti zdobily vánoční stromek často samy. Zasadily ho do starého litinové hrnce vyplněného hlínou. Ozdobily jej řetězy vyrobenými z použitých starých nastříhaných pytlíků. Slepovaly je řídkým těstem z hladké mouky. Na stromek pověsily malá jablíčka. Z plátků brambor se nožem vykrájely ozdoby ve tvaru zvířátek a figurek. Bramborové plátky sušily na okraji plotny. Navázaly je na nitě a zavěsily na stromek. O Štědrém večeru rozsvítily na stromku pár svíček. Dárků bylo vždy poskrovnu, většinou jen praktické věci.

image



Dřevěné ozdoby
V dnešní době, kdy se člověk přírodě stále více vzdaluje, nachází v tomto prapůvodním materiálu osobité kouzlo a snaží se s ním sblížit a pracovat. Není proto divu, že si dřevěné ozdůbky našly cestu na vánoční stromky nejen v minulosti, ale i v současné době.

image



Ozdoby z ořechové skořápky
Ořechy byly vždy symbolem bohatství, proto nechyběly na slavnostních tabulích a ve vybraných jídlech. Zlacené, stříbřené a přírodní vlašské ořechy byly i oblíbenými ozdobami vánočních stromků a jsou jimi dodnes.

image



Skořápky ořechů se při vylupování opatrně rozdělily na dvě půlky a ty se znovu slepily arabskou gumou, kostním klihem či jiným lepidlem. Mezi skořápky se vlepila nit, za kterou se ořechy věšely. Aby se na stromcích leskly, balily se do zlatého a stříbrného staniolu, zlatily bronzem a stříbřily stříbřenkou.

image



Zlacené ořechy byly jedněmi z prvních vánočních ozdob. Tvůrci však vymýšleli stále nové, důmyslné hračky a vánoční ozdoby. Ozdobami a hračkami z ořechových skořápek se bavili staří i mladí odedávna. Prosluly jimi především Klatovy, proto se také nazývají Klatovské hračky. Řada z nich se prodávala na předvánočních trzích, ale zpravidla se jejich výrobou zabývali sami rodiče nebo děti.


Ozdoby z lískových oříšků
Úplné miniatury na drobný, sotva 20 cm vysoký stromeček můžeme vyrobit z malých vlašských nebo z lískových ořechů. Také zlacené burské oříšky vypadají na malém stromku pěkně.
 

image


V ošatce vlevo jsou zlacené a přírodní lískové oříšky ke zdobení miniaturních vánočních stromků. Vpravo je smrček ozdobený perníčky.

Ozdoby z perníku
Skoro každý peče před vánocemi medové perníčky. I ty jsou velice pěkné na vánočním stromečku a to buď samostatně nebo v kombinaci s dalšími ozdobami.

Ozdoby textilní
Z látek se odedávna zhotovovaly šité hračky, např. hadrové panny, panáčci, koníci, ryby, pejsci, kočky a medvíďata. Jejich výhodou bylo to, že se snadno vyrobily i podomácku.

image


Ozdoby ze šišek
Šišky bývaly ve venkovských domácnostech výborným materiálem pro rozdělávání ohně v kamnech a bylo-li jich dost, tak se jimi i topilo. Chodilo se na ně do lesa, kde je sbíraly do pytlů nebo nůší. Sbírání šišek byla často práce dětí.

Mimo toto praktické využití se uplatnily jako vánoční ozdoby na malé vánoční stromečky spolu s jablky, ořechy a cukrovím. Nejvíce se používaly šišky naší borovice lesní, které jsou drobné.

Na stromeček se zavěšovaly na červenou či bílou nit bez jakýchkoliv úprav nebo se natřely bronzovou barvou.

Šupiny velkých šišek se používaly k polepování střech doma vyrobených chaloupek, zvoniček a kapliček nebo se lepily na papírové kornoutky a vytvořily zvonky k zavěšení. Pokud chceme také něco takového zhotovit, překládáme šupiny na sebe jako tašky na střeše a lepíme je disperzním lepidlem na podložku. Obdobně si můžeme vyrobit i koule nebo oválky, když šupiny šišek nalepíme na korpus z kousku polystyrenu.
 

image


Ozdoby papírové
Jedním z prvních materiálů pro výrobu vánočních ozdob byl papír. Zhotovovaly se z něj krabičky, ubrousky, hračky, domácí dekorace a dečky. Byl každému dostupný a lidé jej uměli dobře zpracovávat. Ozdoby na stromek si mohly vytvářet i děti.

image

Krepové košíčky mohou být nejen dekorativními předměty, ale poslouží i jako schránka na uložení cukrovinek na vánočním stromku.
 

image

Sladkosti a bonbony jsou rovněž zabalené do krepového papíru.
 

image

  Dekorace
  image

Na podlahu u vstupních dveří postavte originální svícny – čím více, tím lépe. K jejich přípravě si nachystejte oazis, zelené větve, mech, červené bobule a šišky obarvené na bílo. A samozřejmě kamenné nebo nabarvené plastové či terakotové květináče. Hmotu Oazis vsuňte do nádoby, zapíchněte do ní svíčku a okolo upravte mech a přírodniny. Nakonec můžete na hotovou dekoraci jen tak ledabyle pohodit stříbrný drátek – bude se ve světle svíček pěkně třpytit.
 

image


Adventní věnec na okně či dveřích je prvním signálem o vkusu domácí paní. Dejte si proto záležet! Náš věneček je nazdoben jablíčky, sušenými věty, šiškami a oříšky, adventní neděle symbolizují zelené mašle. Při vázání dbejte na barevné ladění aranžmá.
 

image


Základ tohoto věnce tvoří mechový korpus, na který byly postupně drátkem přivázány větvičky stále zelených listnatých keřů, listy břečťanu a červené kuličky cesmíny. Malé dekorativní květináčky jsou doplněny miniaturními svazečky skořicový lusků (ty jsou důležité pro vůni).
 

image


Skutečnou pastvou pro oči je kombinace zářivých karafiátů s větvičkami borovice, snítkou uschlých šípků a s dvěma svíčkami ve stejném odstínu.
 

image


Překvapení v podobě tradičního přání štěstí se ukrývá ve složeném ubrousku ovázaném zlatou stuhou, snítkou smrkové větvičky a pár zlatých penízků (v čokoládě).
 

image


Čtyři silnější svíčky (na každý týden jedna) usazené na věnci ze zimostrázu působí opravdu nádherně. Pod každou svíčku připevníme pomocí jehel k věnci širokou stuhu, ke které potom přivážeme vlastnoručně zhotovená nebo zakoupená marcipánová srdíčka.
 

image


Nevelký košíček z přírodního materiálu je vhodným i pěkným základem pro jednoduché aranžmá, ve kterém se mohou hezky uplatnit také drobnější suché květy.
 

image


Loďky ze stromové kůry jistě patří víc k letním prázdninám, kdy se jejich výrobou a pouštěním po vodě baví kluci a nejednou i jejich tátové. Naše loďka však pluje vstříc vánočním svátkům, a tak nese náklad ze stálezelených větviček a její stožáry tvoří dvě svíčky nestejných délek.
 

image

Nádherný vánoční stromeček ozdobený vlastními perníčky nepotřebuje komentář.
 

image


Vánoční svícen z perníku.
 

image


Na výrobu vonných svíček potřebuje:
parafínový granulát nebo zbytky svíček
knoty
sklenice
badyán
svitky skořice
bobkový list
hřebíček
plátky sušených citrusových plodů

Rozpustíme granulát nebo vosk při střední teplotě. Vosk nalijeme na dno sklenice asi 2 cm. Odstřihneme knot tak, aby byl zhruba o 15 cm delší než je výška zvolené sklenice. Na jeden jeho konec přivážeme kovovou matici a druhý konec připevníme ke svitku skořice nebo k dřevěné tyčce.
Do ještě horkého vosku vtlačíme knot s kovovým závažím a svitky skořice. Dřívko položíme přes okraj sklenice tak, aby byl knot svislý.
Přilijeme vosk tak, aby zcela zakryl vložené svitky skořice. Do povrchu měkkého vosku vtlačíme badyán, který přelijeme další vrstvou vosku.

Pokud chceme svíčku s citrusovými plody, nejprve je rozdělíme nůžkami na polovinu, potom ještě opatrně rozdělíme na tři části. Na vnitřní stěny sklenic nalijeme vosk v tenké vrstvě, a dříve než ztuhne, opatrně do něj vtlačíme nakrájené kousky citrusů (pomeranč, citron, grapefruit, kumkváta). Do středu sklenice zavěsíme knot a zalijeme voskem.
 

image


A něco pro děti.
Tyto hlavičky si ofoťte na papír, slepte tak, aby vznikl kroužek a ten navlékněte na červený ubrousek.
 

image


image

image


Z tvrdšího papíru si vystřihněte srdce, na ně přilepte další – tentokrát molitanové – a vše přelepte pytlovinou. Na pytlovinu pak lepte tavnou pistolí různé plody. Dílo nakonec doplňte vánočními ozdobami a zavěste ho na vlasec s navlečeným kořením.
 

image


Překrásná girlanda uvázaná s citem a vkusem z čistě přírodních surovin. Nejvíce na ní zaujmou květy slaměnek, drobné šištičky, bukvice také suchá plátky z pomeranče. Můžeme přidat i vyloženě vánoční ozdoby.
 

image


Stromek na kostře ze slámy (úplně vlevo) je pečlivě pokrytý mechem a ozdobený barvenými makovičkami s řetězem z obilek. Největší stromek uprostřed má kostru z drátěného pletiva, do kterého jsou hustě vypíchané borové větvičky, perníčky a sušené květy. Další malý stromeček je mechový s ozdůbkami z pomerančové kůry a druhý ze šišek a bukvic. Jako základ byla použita aranžovací hmota.
 

image



image


Zatímco má maminka spoustu práce s přípravou vánočních dobrot, mohou se děti bavit skládáním hvězdičkových ozdob. Hezké jsou z lesklé plastikové stuhy používané do kytic.. Dají se použít na ozdobu stromečku, na aranžované kytice, na balíčky, svátečně prostřený stůl. Velikost hvězdičky závisí na šíři stuhy. Na menší rozstřihněte stuhu po délce na poloviny.
 

image


Dřevitá vlna je vděčný přírodní materiál, jak dokazuje tento věneček. Stačí jen ozdobit jej mašličkami, šiškami a perníčky.
 

image


Do hustě svázaných větví vavřínu umístíme červená jablka (dekorace) a přidáme kovové zlaté kometky. O typickou vánoční vůni se postarají tyčinky skořice, vanilka a hřebíček. Věnec zavěsíme na červenou stuhu.
 

image


Zelené větvičky jehličí, které se odříznou při stavění vánočního stromečku, lze nejlépe využít při dekoraci různých detailů. Pro někoho jsou však už trochu okoukané. I netradiční zdobení má něco do sebe. Při něm přijdou vhod vyšší svíčky, nejlépe v barvě hnědé nebo zlaté, kolem nichž naskládáme skořicové tyčinky a plátky sušených pomerančů… a o typickou vánoční vůni je postaráno. Pak už stačí přidat jen misky s ořechy a cukrovím. Může to však být i vhodná výzdoba bytu, kam se už vánoční stromeček pro nedostatek místa nevejde.
 

image


Živý vánoční stromek v nádobě nejprve umístíme v chladné chodbě. Den před Štědrým dnem ho přeneseme do pokoje na světlé místo, ne však blízko radiátoru. Nezapomeneme na občasnou zálivku. Stromek ozdobíme, hezky se na něm budou vyjímat usušené pomerančové plátky navázané na zlatých nitích. V pokojové teplotě necháme rostlinu maximálně 10 dnů, pak ji přeneseme na chladné a světlé místo, kde přečká do jara. Na jaře stromek můžeme vysadit do zahrádky.
 

image


Na takový stromeček se najde místo téměř všude. Obal na květináč si můžete pomalovat vhodnými barvami a polepit vánočními motivy, které si libovolně vytvoříte podle šablony. Vybereme malá jablka a napícháme je na dřevěné špejle do tvaru pyramidy. Vše zpevníme drátem. Nakonec přidáme větvičky ze stále zelených keřů.
 

image


Malinké zvonečky zdobené bílou sněhovou polevou a s úhledně uvázaným a polevou přilepenými mašličkami půvabně ozdobí malý stromeček (v našem případě je to malá tuje).
 

image


Velký zvoneček a hvězdička nabízejí plochu pro malovanou zasněženou krajinku. Zavěšené na stuze vytvoří pěknou vánoční dekoraci například na stěně.
 

image


Nesmírně dekorativní je motýlkový vzor mašle ve slavnostní zlaté. Složte širokou stuhu v délce asi 40 cm do tvaru šály. Přichystejte si asi 30 cm dlouhou užší stuhu ze stejného materiálu. Širší stuhu uchopíme mezi palcem a ukazováčkem jako vázanku, užší utáhneme a zavážeme na uzel. Právě konci stuh připevníme motýlky k věnci. Podobnými mašlemi můžeme ozdobit prostřený stůl, svícny, lustr nebo přímo krabice a balíčky s dárky.
 

image


Ze zbytků kostičkované látky nastříhaných na pruhy asi 80 x 15 cm uvažte mohutné mašle a silnější nití je připevněte na větve. Zbývá-li vám ještě pár zbytků, uvažte menší mašličky a jimi přikryjte střed velké mašle. Můžete zvolit i drobnější dekor.

 

ADVENTNÍ VĚNEC ZAVĚŠENÝ NA STUŽCE S MIKULÁŠEM

image


Uděláme si klasický věnec z větviček nějakého jehličnanu. Na něj umístíme 4 červené adventní svíčky a zespodu slaměné hvězdičky, které si sami zhotovýme nebo koupíme.
Stuha:
Délka: asi 1,90 m
Velikost výšivky: jedna polovina: 26x588 stehů/asi 4x92 cm
Materiál: na 2 díly asi 4 m stužky široké 5 cm, 32 stehů/asi 5 cm, 0,25m/90 cm š. vlizelínu, vyšívací bavlnky v následujících nebo podobných barvách:

image

image
 

Pracovní postup:
Stužku rozdělíme na 2 díly po 2 m. Oba díly vyšijeme na obou koncích podle rozkřešu, začínáme asi 5 cm od krátkých okrajů. Křížkový steh vyšíváme trojitou bavlnkou přes jeden čtvereček z vláken. Dbáme na to, že je výšivka na rozkresu zkrácena. Značky na pravém okraji nákresu udávají, kolik řad je třeba na tomto místě vyšít. Udané řady vyšíváme stejně jako v 1. řadě rozkřešu (tedy pouze zelené křížkové stehy). Na levém okraji rozkřešu jsou vzory vymezeny šipkami. Vzory vyšíváme tolikrát, kolikrát je udáno mezi šipkami. Dbáme i na značky na pravém okraji. Dokončenou výšivku z rubu přežehlíme přes vlhkou látku. Konce zkrátíme o 4 cm. Na rubovou stranu hotových vyšívek naželíme asi 4,5 cm široké kousky vlizelínu. Stužky nažehlíme. Položíme na sebe stužky delšími stranami lícem k líci, konce prošijeme na šíři stehu a obrátíme.

 

Adventní věnce

image


Budeme potřebovat:
Základ na věnec o průměru 20 cm (nejlépe ze sena – má krásnou zeleně ocelovou barvu), 4 nízké fialové svíčky (nejlépe s vůní levandule), 2 m saténové stuhy v barvě lila, 1,5m kroucené tmavofialové šňůrky, 4 perníkové ozdoby, 4 větvičky břečťanu s drobnými listy (lze nahradit buxusem nebo listy mahonie), 50 g světle modrého kokosového vlákna (koupíte v květinářstvích zaměřených na prodej suchých květin), 4 párátka (z obou stran zahrocená), 3m tenkého drátku, 4 ks vázacího drátu (dostanete v květinářství).

Postup:
Věnečkový základ pokryjeme po obvodu zeleným břečťanem a kokosovým vláknem a obojí připevníme tenkým drátkem. Stuhu rozstřihneme na 4 části, uvážeme z nich mašle a pomocí vázacího drátu je zapíchneme do věncového základu. Těsně vedle mašlí zabodneme párátka (lepší jsou pevná bambusová) a na ně napíchneme svíčky. Nyní celý věneček ovineme kroucenou šňůrkou a nakonec k němu v pravidelných (ale klidně i v nepravidelných ) rozestupech přivážeme perníkové ozdoby.

image


Na klasickou slaměnou podložku připevňujeme pomocí tavné pistole nejrůznější plody nasbírané v přírodě – od drobných kaštánků přes bukvice, žaludy až po klokočí. Některé ponechá v přírodním stavu, jiné pozlatí.
 

image


Při loupání jablek, kiwi či mandarinek krájejte slupky dokola a stočte je do tvaru růžiček, pak každou sepněte párátkem a nechte uschnout. Připravte si korpus věnečku z polystyrenu či slámy a s pomocí tavné pistole ho kolem dokola polepte slupkovými růžičkami. Na závěr připevněte čtyři svíčky.
 

image


image


Větvičku smrčku poskládáme do kruhu, podle potřeby svážeme tenkým drátkem a propleteme šlahouny břečťanu. Přidáme nasušené plátky pomeranče, snítky zlatého jmelí a čtyři bílé nebo červené svíčky.
 

image


Tento adventní věnec má základ tvarovaný ze silnějšího plátu těsta, ostatní části jsou vykrojené formičkami. Aby se opravdu šířila dokola medová vůně, položte na něj svíčky z včelího vosku.
 

image


image


Tento velký, srdíčkovo-svíčkový věneček je vytvořený tak, že může zdobit nejen vánoční, ale i svatební stůl. Čisté glazurované plochy dotvářejí jen stříbrné kuličky a na bocích srdíček začisťují bílé nebo stříbrné saténové stužky.
 

image


image


image


Nemusíme mít nutně klasický adventní věnec. Hezky vypadají také čtyři stejné svícny se svíčkami, pokud je ozdobíme všemi atributy Vánoc: větvičkami jehličí s bohatě navázanými stuhami. Kolem svícnů rozložte vyleštěná panenská jablíčky a drobné vánoční ozdoby.
 

image